TUDŮ

24.04.2019

Všichni to musíme. Někdo to vyhledává, někdo se tomu snaží vyhýbat nebo bránit... ale všichni to musíme. Protože to je tudů. To do. Věci a úkoly, co je třeba udělat.

A tady začíná to zajímavý. Každý se s tím vypořádává jinak.

Já si to třeba všechno musím psát. Kamkoliv. Kdykoliv. Kolikrátkoliv. Jsem schopná si za den udělat třeba čtyři papírky s úkoly k odškrtávání - buď ten první (druhý,...) někde zapomenu a musím si vytvořit nový, nebo se mi ten původní už nelíbí (to víte, jak je to naškrábaný, není to ono, ten seznam musí být vy-šper-ko-va-ný - hovadina, já vím, ale nějak mi to (asi) pomáhá). Jsem schopná použít k zapsání papír, mobil, diář, diktafon, svoji ruku, cokoliv.

A třeba takovej Michal... tak ten to nepíše vůbec nikam. Nikdy. Pak to teda loví z whatsappu podle toho, co jsme si kdy psali a o čem se bavili (takže ho vlastně jistím já :D (a děkuj mojí neutuchající zvědavosti a (spolu)účasti)).

To mě vede k jednoznačnému závěru - svět se dělí na lidi, co si dělají seznamy, a lidi, co si je zásadně nedělají. (To dá rozum, že jo :D Ale!)

O tom, kdo má ten život těžší / lehčí polemizovat nebudu. Otroci seznamů to mají těžký trochu v něčem jiném, než (a já jim tak prostě říkám) střelci bez seznamu, protože ti se sice nestresují papírky, ale zase pak neví, co kdy kde jak... a to je stresující.

Tenhle článek bude pro tu první skupinu. Pro skupinu "Domča" (skupina "Michal" může v poklidu odejít, pokud neplánuje přejít na druhou stranu). Podělím se se svými "vychytávkami", nápady a tipy k tudů listům!


zdroj: pinterest.com
zdroj: pinterest.com


Papírky

To je naprostej základ. A obzvlášť takový ty malý, čtvercový, odtrhovací.

Aplikace v mobilu

V závislosti na apce a provedení to může být docela obyčejný "prázdný list" nebo taky pěkně vymakaný předepsaný "diář". Z osobní zkušenosti rovnou říkám, že na ten seznam v mobilu často zapomínám. Není zkrátka pořád na očích, i když mobil jo. Má to ale výhodu, že ho máte všude s sebou. Mě se osvědčil teda spíš na nákupní seznamy - protože papírek... ten jsem vždycky nechala doma na botníku. V celku pohodlně jde i využít aplikace kalendář, která má funkce upozornění atd...

Diář

Ten papírový. Everygreen. Ale, ruku na srdce, kromě rodinných oslav a návštěv doktora to na každodenní obsáhlý tudů list moc není. Pokud si teda nekoupíte spešl. Ne každý má ale denně seznam jak zlatý stránky a stačí mu zaspat si 2-3 úkoly / události. V tom případě je to asi ta nejlepší varianta a jeden takový, s citem a nápadem najdete i u mě a pořídit ho můžete tady.

Bullet journal

To je takový diář-nediář. Spíš sešit. Na (většinou) nepředtištěným prostoru si můžete vytvořit časovou osu, mapu, seznam,... co jen vás napadne. A ozvláštnit to malůvkami nebo nápisy. Pro kreativní duše jako dělané. Bullet journal zvládnete stvořit z každýho sešitu, anebo taky koupit. Mezi ty nejoblíbenější u nás (prý) patří Doller (osobní zkušenost s ním nemám, ale recenzí na něj je plnej internet).

Osoba

Blízká osoba. Třeba taková máma, ta je spolehlivější než upozornění v mobilu, když jde o to, jestli jsem se už objednala na kontrolu k doktorovi. Takže někdy, pokud k tomu máte příznivě nakloněno okolí a vaše (nejčastěji) rodina disponuje vhodnými charakterovými vlastnostmi, stačí si takhle vždycky večer "postěžovat" a pak si můžete být jisti, že celý následující týden budete obdařováni telefonáty s dotazy, jestli už je hotovo, a jak to dopadlo a co, jestli jste se nezapomněli nasnídat a pořádně obléknout,... :) Garantuju vám, že zatímco papírek / upozornění / ... můžete ignorovat nebo přehlédnout, v tomto případě to nehrozí - bude se to zkrátka připomínat tak dlouho, dokud se nezvednete a neuděláte to :) Prokrastinátoři, tohle by mohla být vaše rozjezdová rampa!

E-mail

Můj objev! Vzhledem k tomu, že denně trávím na počítači a u mailu zhruba 10 hodin (šílený, já vím L), mám za ten den rozpracováno mnoho. Několikero otevřených lišt a stránek, co potřebuju, rozečtený moudra, odkazy, co na něco odkazují a já to všechno nezvládnu projít. Není den, kdy bych všechnu práci taky zvládla dokončit a tak za mnou zůstává spousta drobků v podobě plný lišty a poznámek ve wordu nebo mailu. Když už ale pc nemůžu ani vidět, co s tím vším, když není v mých silách si všechno zapamatovat? Jak budu vědět, kde potřebovat a jestli jsem něco nevynechala? A tady se zrodila jedna z mých nejgeniálnějších vychytávek. Na konci dne (nebo taky v půlce, když už toho mám plný brejle) si otevřu mail, nadepíšu ho "rozpracováno ze dne x/x" a přehážu tam všechny potřebné odkazy, poznamenám si články, případně tam zkopíruju výňatky, co budu potřebovat. Když potřebuju, dám k tomu i přílozu, napíšu si ke každýmu odkazu co kde je potřeba, na co čekám, kam jsem psala... A funguje to senzačně! Funguje to senzačně hlavně za předpokladu, že se tomu věnujete v pondělí a pak si k tomu najdete až zase v pátek. Uložit si stránky pod hvězdičku/srdíčko/... na prohlížeči nemá žádný efekt. Jasně, na seznamy typu vyprat, uvařit, dojít s košem to není, ale na tokový to pořádně pracovní, to je vážně príma! A e-mail můžete mít buď schovaný v konceptech (dělám já), nebo si ho poslat (a pak vám svítí jako nepřečtený, dokud se k tomu nedostanete) :)

Letter to future me

Je to vlastně e-mail a vůůůbec k tomu není určený :D O funkci "dopisu mému budoucímu já" jsem už psala v tomhle článku a přiznám se, že před pár dny mi přišel můj druhý, s doručením po čtvrt roce. Ale právě to mě vedlo k nestydatý myšlence sem tam si hodit nějaký ten e-mail s upozorněním :D Přeci jenom... všechna fyzická média se můžou ztratit / zničit / shořet na prach. Telefon vyměníte a apky jsou v čudu... ale ten e-mail... ten tu je jaksi trvalejší, co? Neříkám, ať to děláte, jen říkám, že mě to už zkrátka párkrát napadlo... :D

Vlastní tělo

To je umělecké plátno, jak se říká. Takže občas, v nouzi, přidat tam pár smývatelných zápisků je zkrátka nevyhnutelný, ale efektní - nikde ho totiž nezapomenete (teda pokud si to nenapíše na dlaň... a ta pak pracuje...) :)

To Do listy

Ty tištěný. Vyvedený jak obrázek, předepsaný, barevný, s lepítky, svorkami, dvanácti druhy odrážek... takový ty (jednorázový) listy, který si vytisknete / vytvoříte, popíšete a přišpendlíte na nástěnku nad stolem.


Aplikací, ať těch mobilních nebo pc, je celá řada. Můžete si najít speciální nebo zcela obyčejné. To samé platí o všech možných úkolníčcích, sešitech, blocích, listech... Vytvářet si můžete svoje vlastní, na míru, nebo si koupit už nějaký hotový. V tomhle máme všichni tolik možností, až pak jeden neví co by vlastně rád.

Ať už budete používat jedno zapisovací médium, nebo skloubíte všechny výše jmenované naráz, je to jen a jen na vás. Důležitý je výsledek. Aby se vám s tím dobře pracovalo a hlavně to splnilo svůj účel. Jestli pořád hledáte svůj systém, doporučuju vyzkoušet všechny způsoby a uvidíte, že co nevidět si uděláte svůj fungující chaos :)