POHÁDKOBRANÍ

05.04.2019

Přináším vám tipy na ty nejlepší animáky, které jste možná ještě neviděli!

Kdo by je nemiloval. Pohádky. Dítě nebo dospělák, všichni se zakoukáme, když v telce běží, né že né. Ale občas je to bída. Ne všechny jsou povedený, ne všechny mají příběh, ne všechny jsou koukatelný a ne všechny nás zkrátka osloví.

Dobrá pohádka je podle mě ta, co baví malý i velký, co má zajímavý příběh, tvůrci si s ní vyhráli a má co předat, a to ať už malým nebo velkým.

Poslední dobou se roztrhl pytel s komerčními filmy a animáky, co jsou samoúčelně sestavený, cílí na trendy a uměle vytvářejí něco, co nemá hlavu ani patu.
     Takový mi rádi ne-e. Děti možná jo-o, ale ty jsou jako houby a my přeci nechceme, aby hltaly blbosti. Když už na tu telku civí, ať to má aspoň trochu smysl. Ať je to pěkný. Chytrý. A veselý. A protože se mi navzdory vší nepravděpodobnosti seznam vcelku řádně rozrostl, přináším první část - na (jo, tak trošičku malinko "ty typický") animáky, co mají ale šťávu, nápad, myšlenku, provedení a vtip!

Takže, první várka pěti filmů a maratón s pidi lidma za tři - dva - jedna -Mune - strážce Měsíce

Tahle pohádka mi utkvěla v hlavě pro svoje krásný zpracování. Je to asi ta nejkouzelněji provedená pohádka, co jsem kdy viděla. Je to tak krásně graficky zpracovaný, že by děj vlastně mohl jít tak trochu stranou, už jen pro to, jak to vypadá. Ale pozor, mě si získal i ten příhěh!

Ve fantaskním světě je malý Mune, snílek a šibal, co se bojí tmy, nezná hvězdy a neumí zpívat, jmenován strážcem Měsíce, aniž by o to stál. Mune ale přitahuje katastrofy a omylem umožní strážci temna, aby ukradl Slunce. S pomocí hrdého strážce Slunce Sohona a křehké Ciry se Mune vydává za neobyčejným dobrodružstvím. Příběh o povinnosti, zodpovědnosti a (sebe)obětování, který ale jako každá pohádka musí skončit dobře!


Horton

Nedokážu přesně říct, proč se mi takhle pohádka líbí, ale jeden čas to bylo moje numero uno když jsem si chtěla oddychnout a usmát se.

Horton je nemotorný slon, co si žije ve svém (pra)lese spolu s další obyvateli. A jednoho dne jeho velké uši zaslechnout něco, co nikdo jiný - hlásek, který vychází z... ne! Nebo ano? ...no vážně! Ze smítka prachu!

Ne, Horton se nezbláznil. Nabral snítko na jetel a zjistil, že na něm žije celý malý svět! A s kým že to mluví? Rovnou se samotným Starostou Kdosic, v kterých naprosto poklidně a idylicky žijí Kdovíci. Ve chvíli, kdy starosta zjistí, že jejich existence trčí na jeteli, který nedá slon z chobotu, začíná dobrodružná výprava pro záchranu Kdosic i se všemi kdovíky (včetně teď již touto informací silně rozrušeného Starosty). Horton, ukázkový slon v porcelánu, bere poslání najít Kosicím bezpečné místo smrtelně vážně a neúspěch nepřipadá v úvahu.

Strašpytlík

Já si nemůžu pomoct, ale mě se to líbí. Rozhodně to není vrchol, ani co se provedení týče, ani co do samotného příběhu. Ale tak nějak... si mě to získalo :) Neduživé kuře co se všeho bojí; Kačka, co je takovýto ošklivý káčátko (doslova), ale pěkně od rány; Mrňous... co je prostě pořádný kus čuněte :D a nejsuprovější postava příběhu - Rybíz. Rybu s akvárkem na hlavě prostě musíte vidět, né že né.

A o čem že to je? Je to o kuřeti, které si splete padající žalud s kouskem oblohy a způsobí tím velký, vélký, véééélký zmatek. A náprava "omylu" neprobíhá zrovna podle plánu (Fox Mulder by si zde jistě přihřál polívčičku s Akty X - to jen tak na okraj) a všechno se zvrhne v záchranu světa tou nejmíň odvážnou, silnou a inteligentní partou, jaká by vás (ne)napadla.


Kung Fu Panda

Nepochybuju, že v tomhle případě nepřináším nic nového. Věřím, že pandu jménem Po, který obdivuje Velkou Pětku těch nejlepších bojovníků Číny a touží se stát mistrem Kung Fu, zná každý. A já ho miluju. Pro ten humor, pro to provedení. Po je takový hrdina nehrdina. Je to panda. Má pořádný bříško, je lenivý a rád se cpe. Z toho přeci nikdy hrdina, ba co víc - bojovník! být nemůže. A hele, může a bude! A ne, nemusí kvůli tomu projít tělesnou proměnou. Naopak. Je takový, jaký je. A splní se mu ten nejneuvěřitelnější sen. A stane se z něj hrdina v tom pravém slova smyslu.

Jednou jsem někde četla, že Číňané se ptali (zřejmě sami sebe), jak je možné, je Američané dokázali natočit (spíše napsat) tak skvělý příběh o kung fu, tradicích a legendách jejich kultury. Už jen to mluví ve prospěch skutečně kvalitně odvedené, neodfláknuté práce.

A ještě jedna zmínka, ti z vás, co nevstávají o víkendu před šestou ráno o tom možná nemají ani tucha, ale Kung Fu Panda je i jako seriál. Nutno podotknout, že vizuálně se drží více méně stejné kvality jako filmy (zkrátka není to nijak extrémně zjednodušený, to víte, že ten film bude zkrátka promakanější). S příběhy to je už malinko slabší, ale i tak si pořád uchovávají humor a povahu všech hlavních postav. A to je přeci to, co na tom máme nejraději ne? :)

Seriál hledejte pod názvem Kung Fu Panda: Legendy o mazáctví

Divoké vlny

Tučňáci, co mají závody v surfování a berou to dóst vážně. To je zkrátka pecka. Navíc hrozně vtipná a akční. Baví mě na tom ten nápad a opravdu vtipný zpracování formou "dokumentu" o mladém, nadějném surfaři Cody Mavericku z rodného Mražákova v Antarktidě, který se chce dostat na profesionální závody a filmový štáb ho následuje na exotický, prosluněný ostrov Pin-Guí. Codyho vzorem je legendární surfař Big Z, který mu jedinou návštěvou v Mražákově změnil celý život.

Zaručuju vám správňáckou jízdu na vlnách, přátelství se surfařem kuřetem Joem, lásku i hlubší myšlenky (spíše asi pro dospělejší sledující) o chtíči být populární, ale také tlaku být nejlepší a udržet se na vrcholu. Je to tak trochu o touze vydrápat se až na vrchol a zároveň syndromu vyhoření, ale také o předávání zkušeností, houževnatosti a neskutečném odhodlání jít za svým snem.

Divoké vlny jsou pecka. Fakt se mi líbí, a zatímco Horton je spíš pro děti, tohle dospěláci vážně ocení, na to vám dám ploutev a do zástavy surf :)

PS: Když už to tak sumarizuju, v tomhle "odvětví" od nejdečtějšího po "spíš pro dospěláky" : Horton a Mune - Strašpytlík - Kung Fu Panda a Divoké vlny.

PPS: jo a, grafika je taky povedená, žádný vodfláklo ;)


První várka tipů by vám měla zajistit pár příjemně prokoukaných chvil a na příští dávku inspirace se vrhneme od "prvoplánových" jízd k trochu hlouběji propracovaným a krásným svou základní myšlenkou i atmosférou míst, o kterých vypráví. Těšíte se? Měli byste, příští tipy budou možná ještě lepší! ;)

Napište mi, kolik z filmů jste už znali a pokud jste si nějaký pustili prvně, jak se vám líbil. A jestli máte nějaký další tip, tak šup sem s ním, ať rozšíříme "sbírku" správňáckých pohádek pro děti i nás!