POHÁDKOBRANÍ - vol.2

12.09.2019


A mám tu druhý díl tipů na koukání se špunty, u kterého se nebudete nudit ani vy, dříve narození :)

Z kraje je pár silnějších námětů, co mají větší hloubku, ke konci jsem ale dala i odlehčenější tipy a dětské Akta X ;)

Tak směle do toho, venku je čím dál dřív tma, tak ať ty upršený podzimní večery mají tu správnou náplň!
Píseň moře

Jeden neobyčejně krásný příběh na motivy keltských mýtů. Příběh poslední tulení víly.

Na pohádku jsem narazila díky písni. Na youtube na mě vyskočila česky přezpívaná verze pro pohádku a já se do ní naprosto zamilovala. Potom jsem se konečně dostala i k samotné pohádce a byla jsem zcela okouzlena. Čarovně krásné zpracování, keltské motivy, styl vyprávění a vizuálního zpracování... jedna velká nádhera.

Příběh je o jedné rodině, majáku u moře, tajemných stvoření, sourozenecké lásce i nevraživosti, ztrátě a velkém hledání.

Možná na vás příběh v první chvíli dýchne mírný smutek. Je pravda, že pohádka není laděna do velké veselosti, ale nenechte se zmást, příběh je to vážně krásný. Vážně. Vážně je! :)

PS: podobným příběhem se zdá být i Brendan a tajemství Kellsu, a to zejména co se vizuálního zpracování týče. Pustila jsem se do ní s nadšením, a bohužel i obrovským očekáváním, že dostanu podobně křehký a krásný příběh, jako v Písni moře, (už jen tím keltským akcentem), který ale ani v nejmenším nesplnila. Příběh mě nenadchl ani nebavil, ale pro někoho by to třeba mohl být dosud nenalezený poklad, proto ji tu takhle okrajově zmiňuju :)

Avatar: Legenda o Aangovi (seriál)

Poprvé jsem tenhle seriál viděla až jako dospělá, ale ležela jsem u něj a hltala ho jako malý dítě. Možná i víc. Protože jsem v tom nacházela spoustu poselství, spoustu myšlenek, spoustu krásy. Kdybych měla na světe zachovat jediný seriál pro děti, byl by to tenhle. Má propracovaný, nápaditý svět, správnou partu hrdinů, logicky položené úmysly i odůvodněná jednání a spoustu malých poselství a podnětů, co pozorný sledující jen tak neodmávne rukou. Bez nadsázky - tenhle příběh a jeho zpracování miluju.

Ve světe utlačovaném národem Ohněm přežívají ostatní kmeny a národy jen s malou nadějí na změnu. Před sto lety zmizel poslední vládce větru - člověk, který má za úkol držet na světě rovnováhu. Jednoho dne ale najdou sourozenci z vodního kmene Sokka a Katara v ledu zmrlého kluka se zářící šipkou na hlavě a obřím, vyhynulým létajícím bizonem po boku. A cesta za poznáním i svobodou může začít.

Příběh ukazuje tíhu, kterou s sebou nese život s posláním, touhu po vědomostech, soudržnost. Otevírá otázku důvodu a původu nepřátelství, že nepřítel může mít vcelku pochopitelné důvody, proč vás nahání po všech čertech a že z něj nakonec může být i přítel. Ne všichni "zlí" jsou skutečně zlými a ne všichni "dobří" jsou skutečně dobrými. Příběh se nebojí ani morálních otázek a nenásilně poukazuje na základní lidské vlastnosti, jako je pochopení nebo odpuštění.

U tohohle seriálu se rozhodně nudit nebudete. Budete se smát a budete hrdinům fandit. A víte co? Budete fandit i některým "záporákům" :D

Tenhle příběh má hlavu i patu a dokonce i navazující seriál Legenda Korry. Děj se odehrává 70 let po tom, co své dobrodružství prožil Aang a jeho přátelé a zcela tak změnili svět. V tomto novém světě se teď nacházíme spolu s Korrou, která je dalším Avatarem. Svět se sice změnil, ale nástrahy, nebezpečí a zlo číhá i zde. A i tady musí nový Avatar bojovat nejen s nepřáteli, ale i sám se sebou. Trochu na okraj, líbilo se mi, jak svět i pokrokově vyspěl. Byl to takovej malej steampunk a to bylo fajn, hodně zajímavý :)

PS: pozor! Neplést s filmem Poslední vládce větru. Ten sice vychází ze základů seriálu, ale absolutně mu chybí ta duše, co animovaný seriál má. (A taky je od příběhu dost okleštěnej).Kubo a kouzelný meč

Visí nad ním kletba. Živí sebe i svou churavou matku. A jeho talent na vyprávění příběhů je dech beroucí... Před setměním ale musí být doma. Jinak se kletba naplní. No a... i když se vážně moc snaží, jednoho dne to domů včas nestihne. V ten okamžik začíná jeho neskutečná cesta. Uvědomí si, že se stal hrdinou ve svém vlastním příběhu a společně s Opicí a Broukem se vydává po stopách svého legendárního otce samuraje. Jenže... postupně se začne ukazovat, že nic není tak, jak se na první pohled zdá a Kubo bude muset překonat nejen nástrahy a bojovat se zlem, ale i sám sebe a to, v co vždy věřil...

Tuhle pohádku rozhodně doporučuju. Víc si z ní asi vezmou dospělí nebo trochu větší děti, co se na ni dokáží soustředit. Je to ale neotřelý námět (i když klasické prvky rozhodně nechybí) a moc hezké vyprávění i zpracování. Kuba rozhodně doporučuju!


Kniha života

Pojďme trochu zvolnit. Právě jsem vám dala tip na 3 neprvoplánový pohádky s hlubším smyslem uvnitř, tak tu mám zase jednu menší "oddechovku".

Mladík jménem Manolo, rozpolcený mezi očekáváním rodiny a touhou vlastního srdce, se vydává na velkolepé putování, aby se znovu setkal se svou skutečnou láskou a bránil svou rodnou vesnici. Tohle není obyčejná pohádka. Kniha života je nádherné a fantastické dobrodružství plné kouzel, hudby a legrace!

Hodně se tam zpívá. Vlastně skoro pořád. Ale když jsem to jednoho novoročního podvečera zahlédla v televizi, prostě jsem se od toho nemohla odtrhnout. Možná to není špica. Možná ani průměr... nevím. Ale je to hezké zpravování Mexického svátku mrtvých. Vizuální stránka... není něco, co bych obyčejně vyhledávala. Dřevěné figurky nejsou vlastně až tak oku lahodící, ale každopádně to je oproti animákům změna.

Příběh má ale zkrátka něco do sebe. Jít si za svým srdcem. Překonat nástrahy. A na konci... odkráčet do západu slunce :)

PS: Velice podobná pohádka (možná spíš jen námětem Día de los Muertos) je Coco - chlapec, který se dostane do říše mrtvých... přestože je živý :)


Městečko záhad

A na závěr přihodím ještě jeden tip na seriál. Nemám ho rozhodně zmáknutej od předu dozadu, viděla jsem několik náhodných dílů, ale moc se mi to (i bráchovi a Michalovi) líbí.

Praštěná, bezprostřední Mabel, její podezíravý, bystrý brácha Dipper a zlejda Stan (jo, vážně je to zlejda - zlej strejda) se svými zaměstnanci, v městečku záhad Gravity Falls, v chýši, která šmelí na podvodných podivnostech a záhadách, i když přímo před nosem, v celém městečku, se toho děje k neuvěření tolik, až... no, až je to zkrátka k neuvěření! :D A do toho ta tajemná, hrůzu nahánějící rukověť, kterou Dipper našel...

Velice vtipné, místy strašidelné (mi potvrdil brácha), promyšlené, originální a se spoooustou skrytých odkazů a nenápadných narážek, na které když se zaměříte, budete až v šoku, co všechno tam tvůrci zvládli nacpat.

Vlastně... jsou to takový dětský, vtipný Akta X :)


Přeju příjemnou zábavu vám i vašim menším spolupachatelům a přijímám vaše tipy na pohádky! A příště (vypadá to na poslední díl o pohádkách), třeba ty od Mijazakiho? :)


související články: první pohádkobraní