BYLINKOVÁ HEURÉKA

12.02.2018

🌱

Ty první články na zahájení nějakýho novýho tématu jsou vždycky tak trochu o ničem. Je to jako takovej úvod v knížce (kterej já většinou přeskakuju, pokud to není označeno jako prolog). Jenže bez toho by došlo k řadě záhad a otázek a lehké zmatenosti ohledně toho kdy, proč, jak, kde a co.

Tak já to teda vezmu nějak stručně a co možná nejmíň nudně, jo? :)

KDY: Někdy na podzim 2016, tuším, že to byl konec října, na mě na internetu náhodou (většina dobrých a zajímavých věcí u mě začíná náhodou - náhoda?) vyskočila stránka Kouzelné bylinky. Začala jsem ji zkoumat a objevila celý nový svět, krásný, voňavý, rozkvetlý a doslova skutečně kouzelný.

PROČ: Jak jsem tak začala číst články o bylinkách a sledovat všechny záznamy dílů pořadu, začalo mi docházet, že by to mohla být odpověď na spoustu otázek, co mě trápily. Ty zdravotní. Měla jsem za sebou opravdu děsivý a krušný období, spousty zdravotních problémů, vyšetření, stresu, strachu, proseb a pláče, děsivých teorií a injekcí, léků a kontrol. A potom to vyvrcholilo projevem mé nemoci a já měla navzdory nízkému věku trombózu (jak a proč, že jsem měla namále a moje hypochondrie a strach dostaly znovu nový rozměr třeba někdy příště, až se na to budu cítit, jo?).

JAK: Rozhodla jsem se začít pomalu zkoušet, co tyhle bylinky vlastně dovedou. Začala jsem s dvěma druhy čajů, které k mému neskonalému úžasu fungovaly a nahrazovaly léky, co mě dřív doslova ničily, po kterých se mi motala hlava a byla jsem unavená a stejně zabíraly jenom občas. Tím se to odpálilo a já tomu začala věřit. A čaje piju do teď a nedám na ně dopustit!

KDE: Jelikož můj objev tohohle úžasnýho světa byl na podzim / zimu, kdy příroda dříme nebo už rovnou spí, moje nadšení hořelo tak trochu naprázdno a krmila jsem ho jen informacemi, pořady a čtením. Chtěla jsem hnedka začít sázet a sklízet a všechno, jenže jediný, co jsem mohla, bylo koupit si nějakou tu bylinku v supermarketu a přemlouvat ji k přežití na parapetu. Jediný, co jsem stihla, bylo jít nalovit šípek. Ale před očima už jsem si malovala jaro a s dědou domlouvala podrobnosti - budu mít svoji malou bylinkovou zahrádku na chalupě, takový můj malý, BYLINKOVÝ OSTRŮVEK, kousek ráje a zdraví a pohody a přírody.

CO: Základní bylinky a zelenina a všechno, co k tomu patří.

Kromě hotové závislosti na pořadu Kouzelné bylinky a Herbář jsem taky dostala k Vánocům předplatné na časopis Bylinky Revue. Všechno jsem to vstřebávala, zkoušela recepty, žasla nad vším, co jsem se dozvídala a zpětně rekapitulovala, jak jsem svůj život vedla a svoje tělo krmila a co všechno to mohlo způsobit a čemu všemu jsem se mohla vyhnout, kdybych se o bylinky a celý tenhle "přírodní" a "zpátky ke kořenům" (přirozený) život(/ní styl) začala zajímat dřív.

Jsem naprostý amatér, bez jakéhokoliv vzdělání v oboru, jen s informacemi, ke kterým se dostane naprosto každý, ale s nadšením, důvěrou a myslí otevřenou novým (tedy vlastně starým, dávno známým) věcem, rostlinkám a poznatkům. Na většinu si přicházím způsobem pokus omyl (platí v pěstování, ne, že bych do sebe cpala byliny a nevěděla jak a kolik a na co, to ne!). 

Začínám pomalu a po málu, když nevím, radši to neriskuju (vypěstovala jsem spoustu toho, co jsem ani nedokázala nazvat, a tak mi to jen zdobilo zahrádku :)). Pomalu a postupně se učím, zkouším a pozoruju, co to umí, co to dělá a jak mi po tom / z toho / při tom je. Dělám chyby, ve spoustě se nevyznám, ale 

miluju, jak se pro přírodu a bylinky skrze mě pomalu nadchla i moje rodina a mám neskutečnou radost, když můžu někomu s jeho (většinou zdravotním) problémem pomoct radou a doporučením, který jsem si vyčetla/vykoukala/vypozorovala.

Ještě bych chtěla říct, protože to možná někoho (tak trochu láskou k přírodě nepolíbeného) napadlo, tak prosimvás - nejsem žádnej kořínkolog, bobulomil, odpůrce medicíny a lékařů (já jim vděčím za tolik!), striktní vegan nebo bylinkový fanatik co neuznává smažený hranolky nebo pařížský dortík, válení se v posteli, očumování po obchodech a tak vůbec, jo? Protože svět i život je o rovnováze, takže třeba takovou mátu máčenou v čokoládě... mňam! :) 

Všeho s mírou, rozumíme si? Rovnováha, žádný extrémy, selskej rozum a intuice, jasný?

Co můžete čekat od dalších článků?

Začnu tím, co jsem budovala, pěstovala, sklízela a zkoušela minulý rok. Ukážu vám zahrádku a jak jsme ji přetvořili (měla jsem skřítky pomocníky), jak jsme stavěli mega truhlík a paletový přihrádky domů do města na balkon. Přihodím nějaké svoje rady/vychytávky/zajímavosti/postřehy a zdroje, odkud vědění čerpám a až projdeme celý rok 2017 (nebojte, nebude to dlouho trvat ;)), vrhneme se na letošní sezónu, plánování, rozšiřování a vylepšování.

Těšíte se? Jo? Já taky! 🌱

PS: Dejte mi vědět, co by vás na tohle téma zajímalo nejvíc ;) Chcete víc fotek, tipů nebo vyprávění o tom, jak "bylinkařím" já? :)

#BylinkovýOstrůvek - článek první

#píšu     #žiju